8. SLOVEN SANATÇILAR GAZİANTEP ÇALIŞTAYI / GAZIANTEP WORKSHOP OF SLOVENIAN ARTISTS

Sloven Sanatçılar Gaziantep Çalıştayı’nın ve Sergisinin bu yıl sekizincisini gerçekleştiriyoruz. Gelenekselleşen ve devamlılığı olan her etkinlik gibi süreklilik kazanma hedefindeki bu proje ile kendimizin sanatsal birikimine katıda bulunmayı, iki ülke sanatçıları ile başlayan dostluk ve etkileşimi sürekli hale getirmeyi ve geliştirmeyi, gençlerimizin geleceğe bakışını renklendirmeyi amaçlamaktayız. Sanatın, geleceğimize yapılan en önemli yatırım olduğuna ve ülke insanlarını kültürel, sosyal ve ekonomik olarak birbirine yaklaştırdığına olan inancımızın  projemize güç vermektedir. Geçtiğimiz beş yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz çalıştaylarımız sonucunda şimdiden Gaziantep sokaklarını, yaşamını Sloven ressamların ve heykeltıraşların gözü ile konu alan zengin bir birikimimiz oldu. Gelecek yıllarda Gaziantep’i bir turizm merkezi olarak farklı bir boyuta taşıyacağına, gelecekte torunlarımızın sadece bu resimleri görebilmek için Gaziantep’e gelmelerine neden olacağına inandığımız projelerimiz Gazianteplilerin katkılarıyla gelişerek devam edecek.

Kardeş Kent Celye’nin sokağında bulunan Rom dönemi mozaikleri Lyublyana müzesine taşındı.

Orjinaline benzer mozaik de kardeş kent Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep’te yaptırılıp Celye kentine hediye edildi.

SLOTÜRK Projesinin Gaziantepliler tarafından sahiplenilmesini Gaziantep için çok olumlu buluyoruz. Bu projeyi destekleyen tüm kurumlara, kişilere  ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.

We are happy to organize the 8th Slovenian Artists Workshop in Gaziantep, We aimed to improve the relationship between Slovenia and Gaziantep, to colourize the future perspectives of the young people, to make the Project continious, and to contribute the artistic and cultural life of our city. We believe that the art is best investment for future of our city and the cultural relations will also improve the social and ecenomic relations between two countries. We have already big collection of paintings of Gaziantep streets and life from Slovenian Artist’s eyes and we are sure our grand children will visit Gaziantep to see these paintings.

The Roman Empire period mosaics, that was found in the street of Celje, has been removed to the museum of Ljubljana. The similar mosaics was prepared by the sister city Gaziantep and sent to Celje city as a present by the Municipality of Gaziantep.

We would like to present our deepest thanks to Gaziantep people for their invaluable contributions to this. project.

Mizyâl Karabiber Nacaroğlu 

8. GAZIANTEP WORKSHOP OF SLOVENIAN ARTISTS8. SLOVEN SANATÇILAR GAZİANTEP ÇALIŞTAYI8. SLOVEN SANATÇILAR GAZİANTEP ÇALIŞTAYI / GAZIANTEP WORKSHOP OF SLOVENIAN ARTISTS

mizyalart • 31 Mayıs 2016


Önceki / Previous

Sonraki / Next